Nebezpečné zložky kozmetiky

Ak sa človeka spýtate čo je v živote dôležité ak nie najdôležitejšie, odpovie, že zdravie. Častokrát si ľudia ani neuvedomujú ako škodia zdraviu používaním bežnej kozmetiky, ktorá obsahuje nižšie spomenuté látky. Preto ak ste s tých ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví a zdraví svojich blízkych mali by ste vyhýbať takejto kozmetike. Toto Vám potvrdia aj vedci - pri každodennom používaní bežnej kozmetiky človek svoje telo zahlcuje až stovkami rôznych chemických látok! Takéto účinky kozmetiky na človeka sa skôr či neskôr musia prejaviť v podobe zdravotných komplikácií. Ochánte seba, svoje deti aj svojich blízkych pred zdravotnými problémami, vyskúšajte prírodnú certifikovanú BIO kozmetiku, ktorá neobsahuje spomínané látky. Vaše telo Vám bude vďačné!

 

Aluminium – hliník

Kde sa vyskytuje?

Hliník v práškovej podobe sa nachádza najmä v dekoratívnej kozmetike, ako sú tiene a ceruzky na oči alebo rúže a lesky na pery. Aluminium chlorohydrate a aluminium zirconium zas celkom iste nájdete v antiperspirantoch a deodorantoch.

Čo spôsobuje?

Hoci na túto tému sa toho porozprávalo už mnoho a názory sa rôznia, predsa len sa neoplatí riskovať. Aluminium vraj spôsobuje rakovinu, pretože telo ho nedokáže vylúčiť, zhromažďuje sa v tele. Spôsobuje aj alergické reakcie v podobe začervenania a pálenia pokožky. Upcháva póry a pokažka tak nemože dýchať a vylučovať škodlivé látky s tela.

 

Amíny (DEA, TEA, MEA)

Kde sa vyskytujú?

V kozmetických produktoch sa používajú ako zmäkčovadlá, zrážadlá a emulgátory. V Európskej únii sú však pri výrobe kozmetiky zakázané.

 

Čo spôsobujú?

Amíny, najmä v reakcii s formaldehydom, sú nebezpečným karcinogénom!Parfum, fragrance 

Kde sa vyskytujú?

Keďže výroba vôní a parfémov je do istej miery chránená obchodným tajomstvom, nedá sa povedať, z čoho sa tieto syntetické vône vlastne vyrábajú. Nachádzajú sa takmer vo všetkých kozmetických produktoch, ktoré majú aspoň nejakú vôňu. Môžu sem patriť dokonca aj veľmi nebezpečné ftaláty.

 

Čo spôsobujú?

Okrem alergických reakcií, najmä u detí a ľudí s citlivou pokožkou, môže dôjsť až k poškodeniu mužských spermií a dokonca k neplodnosti. Ftaláty majú negatívny vplyv aj na hormonálnu činnosť a môžu viesť dokonca až k rakovine.BHA – Butylated hydroxanisole

Kde sa vyskytuje?

Bežne sa používa ako konzervačná prísada. Je to tiež umelý antioxidant. Nájsť ho môžete napríklad v mejkapoch, čistiacich géloch a mliekach, v krémoch a telových mliekach, ale dokonca aj v krémoch na svrbenie a vyrážky.

 

Čo spôsobuje?

Pozor! BHA je veľmi nebezpečný! Patrí dokonca k najnebezpečnejším zložkám kozmetiky. Je to silný karcinogén. Môže spôsobiť bunkové zmeny, poruchy funkcie štítnej žľazy a dokonca neplodnosť u mužov. Od výrobkov s obsahom BHA teda ruky preč!DMDM – hydantoín

Kde sa vyskytuje?

Konzervačná látka, ktorá sa používa v niektorých šampónoch, sprchovacích géloch a dokonca v detských obrúskoch!

 

Čo spôsobuje?

Hydantoín uvoľňuje karcinogénny formaldehyd. Nielenže spôsobuje množstvo alergických reakcií v podobe podráždenia kože, očí a pľúc, ale môže dokonca spôsobiť rakovinu!Mastenec

Kde sa vyskytuje?

Možno ho nájsť v detských zásypoch, púdroch, očných tieňoch alebo farbách na líca.

 

Čo spôsobuje?

Môže vyplývať na vznik rakoviny vaječníkov a pôsobiť toxicky na dýchaciu sústavu.Minerálne oleje – Paraffinum Liquidum

Kde sa vyskytujú?

Nachádzajú sa v bežných krémoch, telových mliekach a olejoch, v krémoch a mliekach na opaľovanie a dokonca v detských a masážnych olejoch.

 

Čo spôsobujú?

Aj keď je „vďaka“ nim pokožka jemná a vláčna, v konečnom dôsledku majú na ňu negatívny vplyv. Vytvárajú totiž na pokožke film, ktorý upcháva póry a pokožka ho nedokáže vstrebať. Rovnako „vďaka“ nim pokožka nedokáže vylučovať toxíny, čo má za následok postupné zhoršovanie kvality pleti.Parabény (methylparaben, ethylparaben, propylparaben)

Kde sa vyskytujú?

Sú to konzervanty, ktoré sa v kozmetike používajú azda najdlhšie. Sú lacné a práve preto ich ako konzervanty nájdete takmer v každom kozmetickom produkte – od krémov, cez prípravky na vlasy, na opaľovanie a na pleť, až po antiperspiranty.

 

Čo spôsobujú?

Hoci ich spojenie s rakovinou prsníka zatiaľ nebolo preukázané, predsa len u mnohých žien boli v prsných tumoroch nájdené práve parabény. Neodporúčajú sa preto aplikovať do oblasti pŕs.Polypropylene glycol, PEG, PPG

Kde sa vyskytuje?

Zarážajúce je už to, že polypropylén glykol sa nachádza okrem bežných a detských krémov aj v nemrznúcej zmesi a brzdovej kvapaline! Používa sa najmä preto, že udržiava pokožku hydratovanú.

 

Čo spôsobuje?

Okrem podráždenia pokožky môže spôsobiť až poškodenie mozgu, ľadvín a pečene a dokonca vývojové poruchy u detí.Sulfáty alebo sírany (sodium lauret sulfate, sodium lauryl sulfate)

Kde sa vyskytujú?

Nájdete ich v takmer všetkých šampónoch, sprchových géloch a penách do kúpeľa. Používajú sa preto, že vytvárajú bohatú penu.

 

Čo spôsobujú?

Okrem bežného podráždenia očí, ktoré zažívame pri každom šampónovaní a sprchovaní, môžu viesť k podráždeniu pokožky, zvýšenej tvorbe lupín a dokonca až k poškodeniu vlasových folikúl a následnému vypadávaniu vlasov. Irónia, keďže sú bežnou súčasťou šampónov.

 

 

 

Triclosan

Kde sa vyskytuje?

Je to antibakteriálne činidlo a konzervant, ktorý je pridávaný napríklad do rúžov, ale aj do mydiel a ústnej vody.

 

Čo spôsobuje?

Bola zistená znížená funkcia svalstva a poruchy srdca.Umelé/syntetické farbivá

Kde sa vyskytujú?

Sú bežnou súčasťou kozmetiky. Okrem zubných pást, šampónov a pien do kúpeľa sa nachádzajú aj v mydlách a sprchových géloch.

 

Čo spôsobujú?

Ich negatívne účinky sú podobné ako pri arómach. Ide najmä o rôzne alergické reakcie, podráždenia a v niektorých prípadoch dokonca až o hyperaktivitu.Vazelína – Petroleatum

Kde sa vyskytuje?

Rovnako ako minerálne oleje, je súčasťou krémov, olejov a telových mliek.

 

Čo spôsobuje?

Opäť ako pri minerálnych olejoch je výsledkom jej používania upchanie pórov a zadržiavanie toxínov v tele. 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.