Kozmetika. Ako sa v nej vyznať?

Takmer každý človek používa denne celý rad kozmetických výrobkov. Veľa ľudí to považuje za výdobytok modernej doby, no nie je to celkom tak. Množstvo skrášľovacích kozmetických prípravkov používali ľudia už v staroveku. Avšak s jedným významným rozdielom. V tom čase boli všetky zložky kozmetiky čisto prírodné narozdiel od dnešnej bežnej kozmetiky.

V posledných rokoch sa všetko, čo údajne pochádza z prírody, lepšie predáva. Väčšinou si namiesto „kúska prírody“ domov zo supermarketov odnášame skôr množstvo chémie. Človek si pritom vôbec neuvedomuje ako nebezpčná môže byť takáto kozmetika.

 

Čím kŕmime pokožku?

Zdravie človeka je ovplyvňované všetkým okolo neho teda, vzduchom, ktorý dýchy, potravou, ktorá konzumuje a v neposlednom rade kozmetika, ktorej zložky cez pokožku prenikajú do tela. To všetko patrí k výžive ako celku. Ak si vážite svoje zdravie, nemalo by vám byť jedno, čím svoj organizmus kŕmite. A to nie len ústami, ale aj cez pokožku.

 

Ako sa teda v bežnej a prírodnej kozmetiky vyznať? Ako nenaletieť marketingovým ťahom?   

V supermarketoch a drogériach sú za prírodnú kozmetiku označované výrobky tvorené na báze derivátov ropy (obsahujú tiež parabény a iné nebezpečné zložky), ktoré však obsahujú veľmi malé množstvo rastlinného výťažku. V tomto prípade je označenie prírodný produkt veľmi zavádzajúce. Čítajte preto pozorne zloženie kozmetiky. Zoznam najnebezpečnejsích a najpoužívanejšich chemických/syntetických zložiek v bežnej kozmetike nájdete tu.

 

Skutočná prírodná kozmetika by mala byť tvorená prírodným základom a prírodnými zložkami. Napríklad základ môže tvoriť čistý rastlinný olej lisovaný za studena - olivový, mandľový, sezamový, atď. Prírodné výťažky napr. z lupeňov ruží, z kvetou harmančeka alebo nechtíka, atď. Prírodná kozmetika obsahuje tiež esenciálne/éterické oleje - levaduľa, jazmín, mandarínka, atď. 

Natrhu sa objavuje aj pojem biokozmetika. Biokozmetika je jednotkou v prírodnej kozmetike, pretože rastlinné suroviny a zložky pochádzajú z kontrolovaných ekologických poľnohospodárstiev alebo z kontrolovaných voľných zberov v prírode. To znamená, že zložky sú pestované bez pridania akýchkoľvek syntetických látok do pôdy a tiež bez použitia rôznych syntetických postrekov.

Takáto kozmetiky nie je testovaná na zvieratách.

Biokozmetika a prírodná kozmetika by nemala obsahovať syntetické parfumy a farbivá, silikóny, parafín ani ďaľšie ropné produkty.

 

Ako spoznať kvalitu? 

Zárukou, že sa skutočne jedná o kvalitný produkt, je certifikácia. Napriek tomu, nie každá kvalitná prírodná kozmetika má certifikát. Dôvodov, prečo niektorí výrobcovia nemajú certifikovan výrobky, je viacero. Niektoré menšie spoločnosti si takéto certifikáty nemôžu dovoliť, sú pre nich proste veľmi nákladné. Iné zasa radšej peniaze investujú do vývoja, výskumov a výroby prírodnej kozmetiky.

Mnohí ľudia sa aj k overeným výrobkom stavajú nedôverčivo, podobne ako je to v prípade tzv. bio potravín. Certifikačné organizácie sú naozaj nezávislé a výrobcov preverujú na základe prísnych kritérií. Napriek tomu platí, že aj produkt bez certifikácie môže byť kvalitný. Treba sa sústrediť najmä na zloženie. Keď si spravíte prehľad v kvalitných značkách, bude pre vás výber už hračkou.

 

Umelé prísady

Hoci ľudia používali kozmetiku odpradávna, obrovské odvetvie kozmetického priemyslu sa začalo rozvíjať až v 19. storočí. To je práve obdobie, keď boli pôvodne prírodné zložky postupne nahradené syntetickými. Súviselo to, samozrejme, aj s rozvojom vedy a novými poznatkami z oblasti biológie, fyziológie a chémie. Keď sa pri jednom pokuse náhodne podarilo objaviť slabo fialové farbivo nazvané lila, začali sa v kozmetike masovo využívať umelé farbivá. Dnes sú súčasťou šampónov, zubných pást či vôd po holení, hoci ich pôsobenie na zdravie človeka je diskutabilné. Väčšina syntetických farbív pre dekoratívnu kozmetiku sa vyrába z lacného uhoľného dechtu, vedľajšieho produktu uhoľného priemyslu. Ak si takéto látky denne nanášate na pokožku, riskujete alergickú reakciu. Umelé farbivá a vonné látky v súčasnosti výrobcovia pridávajú aj do obyčajného mydla. Aby ešte viac ušetrili, používajú niektorí na výrobu tuhého mydlového základu namiesto živočíšnych alebo rastlinných tukov použitý fritovací olej.

 

Za zdravie sa platí

Značiek, ktoré prinášajú kvalitnú prírodnú kozmetiku je viac. Niektoré dostanete v bežnej lekárni, bioobchodoch alebo e-shopoch s prírodnou kozmetikou. Je pravda, že prírodná kozmetika sa zväčša pohybuje v cenových reláciách, ktoré môžu byť pre bežného človeka ťažšie dostupné. Je to však investícia do zdravia, zdravia Vášho, zdravia vašich detí a blízkych. 

 

Pomôžete aj prírode. 

Takáto kozmetika je pre prírodu neškodná, je rozložiteľná. Dokocna stále viac takejto prírodnej kozmetiky sa balí do papierových (úplne rozložiteľných) obalov, sklenených obalov, ktoré sa ľahko recyklujú. 

 

Opakovanie ja matkou múdrosti. Takže na záver, ešte raz o škodlivých zložkách na etiketách.

Hoci niektoré informácie sa výrobcovia snažia schovať za malé písmená, nenechajte sa oklamať. Vyhnite sa najmä produktom, ktoré sú umelo farbené. Pri dlhodobom používaní môžu byť takéto výrobky rakovinotvorné. Ak je šampón zelený alebo modrý, je možné, že obsahuje dechtové farbivo, preto sa mu radšej vyhnite. V zložení zdravej a neškodnej kozmetiky rozhodne nemajú miesto najmä:

• Imidazolidinyl urea a diazolidinyl urea: konzervačné látky, ktoré môžu spôsobovať kontaktnú dermatitídu a sú toxické, ich obchodné mená sú Germall II a Germall 115.

• Methyl, propyl, butyl a ethyl paraben: spôsobujú alergické reakcie a vyrážky, látky považované za rakovinotvorné

• Petrolatum – ropa: ropa je zmes minerálnych olejov a tie môžu spôsobiť problémy pri priamom styku s kožou (môžu zapríčiniť fotosenzitivitu a vysušujú pokožku). Je toxická a používa sa len preto, že je lacná.

• PVP/VA copolymer: ropný derivát

• Propylene glycol: spôsobuje alergické a toxické reakcie.

• Sodium lauryl sulfate (SLS):  môže zapríčiniť očné podráždenie, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov, šupinatenie kože, lupiny a alergické reakcie. O niečo šetrnejší je Sodium laureth sufatom (SLES), stále je to však chemická látka.

• Stearalkonium chloride: chemikália používaná vo vlasových kondicionéroch a v krémoch. Spôsobuje alergické reakcie.

• Chemické farbivá a syntetické vône

• Triethanolamine (TEA): spôsobuje alergické reakcie, vrátane očných problémov, suchosti vlasov a kože a môže byť toxický, keď sa vstrebáva do tela po dlhý čas.

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.